0537 780 23 45
tr
Sosyal Medya Hesaplarımız

COVID-19 YENİ YASAKLAR VE ALIŞVERİŞ SÜRECİ

22 Kasım 2020
686 kez görüntülendi
COVID-19 YENİ YASAKLAR VE ALIŞVERİŞ SÜRECİ

Hepimizin de bildiği üzere tüm Dünya Covid-19 Virüsü etkisi altına alınmış durumda. Virüsün var oluş sebebini kimse net olarak söyleyemese de kendisi çok etkili ve olağan üstü bir bulaşıcılık etkisine sahip. İnsanlar arasında çok kolay bir şekilde yayılıp ölümcül etkiler yaratabiliyor. Bu virüs karşısında şuan dünya çapında antivirüs için çalışmalar yapılsa da gelinen aşama %90 olumlu olmasına rağmen henüz tam kesin bir aşı veya ilaç bulunmamaktadır. Yani “koronavirüs aşısı bulundu“, “koronavirüs ilacı bulundu“, “koronavirüs hapı bulundu” gibi söylemler yanlış olur. Sadece bu aşı ve ilaçlar için çalışmaların sürdüğü ve belirli aşamalara ulaşıldığı konusundaki haberlere itimat etmenin doğru olduğunu söyleyebiliriz.

Dünya çapında bir çok yerde ikinci dalga diye söz edilen Koronavirüs ‘ün, hayatı normale döndürmek adına tedbirlerin gevşetilmesi ile beraber tekrardan vaka sayısının artış göstermesi ve bu virüs yüzünden ölümlerin arttığı gözlenebilmektedir. Türkiye de de vaka ve ölen hasta sayıları son zamanların en yüksek artış oranını gösterdiği görülmektedir. Ülkemizin koronavirüs aşısı bulunana dek bu durumu en az zararla atlatabilmesi adına Bilim kurulumuz, sağlık bakanımız Fahrettin KOCA ve Sayın Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip ERDOĞAN ‘ın açıklamalarından sonra yeni yasak ve tedbirler kapsamında 20.11.2020 Cuma günü itibari ile bazı kısıtlamalar getirilmiştir. Yeni yasaklar nelerdir? Yeni tedbirler nelerdir?

YENİ YASAKLAR NELER ?

Covid-19 yeni tedbirler kapsamında getirilen yasaklardan bir tanesi de sokağa çıkma yasağı. Sokağa çıkma yasağı farklı yaş grupları için farklı saatlerde olacağı iç işleri bakanlığı ve bilim kurulu tarafından açıklandı. Sokağa çıkma yasağı tüm yaş grupları için aşağıdaki gibidir;

 • 20-65 yaş aralığındaki vatandaşlar hafta sonu saat 10:00 ile 20:00 saatleri arasında sokağa çıkabilecekler.
 • 20 yaş altı gençlerimiz saat 13:00 ile 16:00 arasında sokağa çıkabilecekler.
 • 65 yaş üstü vatandaşlarımız ise sabah 10:00 ile öğlen 13:00 saatleri arasında sokağa çıkabilecekler.

Bir diğer yasak ise işletmelere gelen mesai saatleri yasaklarıdır. Bu yasaklar kapsamındaki düzenleme ise aşağıdakiler gibidir;

 • Ürün ve hizmet sağlayan işletmeler hafta içi sabah 10:00 ile akşam 20:00 arası açık olabileceklerdir.
 • Restaurant, cafe, büfe gibi gıda sektöründe hizmet veren işletmeler ise paket servis olmak şartı ile yine aynı saat aralığında hizmet verebileceklerdir.

Seyahat kısıtlamaları ile ilgili yayınlanan covid-19 yasak genelgesinde bahsedilen kural ise sokağa çıkma kısıtlaması saatlerinde işleyişe devam edecek olan işletmelerin çalışma izni olması şartı ile çalışmalarına devam edecekleri de bu genelge içerisinde yer almaktadır. 20 yaş altı gençlerimizin ise şehirler arası yolculuk yapabilmesi için yanlarında velisi olmak şartı ile herhangi bir kurum veya kuruluştan izin almalarına gerek yoktur.

KORONAVİRÜSE KARŞI ALINAN TEDBİRLER

Covid-19 kapsamında alınacak olan tedbirler yukarıda belirttiğimiz yasaklara uymak ile beraber günlük hayatımızda dikkat etmemiz gereken kurallar vardır. Bu kurallardan bazıları aşağıda listelenmiştir. Listedeki maddelere ek olarak kendimizce de önlemler ve tedbirler uygulanabilir.

 • 20 Saniye boyunca ellerimizi bol köpüklü sıcak su ile yıkamalıyız. Bu sayede temas veya hava yolu ile ellerimize bulaşan virüsleri etkisiz hale getirebiliriz.
 • Dezenfektan ve benzeri maddelerin(kolonya, dezenfektan jeli gibi…) hijyen çerçevesi içerisinde kullanımı.
 • Maske kullanımı ile hem dışardan gelebilecek zararlı bakterilerin bulaşmasına engel olabiliriz hem de eğer kendimizde bilmediğimiz bir salgın veya virüs var ise insanlara bulaşmasına bir nebze de olsa engel olmuş oluruz.
 • Kalabalık ortamlardan uzak durarak virüs bulaşma riskini azaltabiliriz.
 • Tokalaşma ve temas kurmadan kaçınarak virüse karşı önlem almış oluruz.
 • Bulunduğumuz ortamı sık sık temizleyerek bulaşan zararlı bakteri ve mikropları etkisiz hale getirebiliriz.

COVID-19 YENİ YASAKLAR KAPSAMINDA 2.EL EŞYA ALIM SATIM SÜRECİ

Tüm bu yasaklar ve kurallar çerçevesi içerisinde bizde ikinci el eşya alım satım işlerimize devam etmekteyiz. Özellikle bu süreçte alım satım işlemlerini sizler için çok basitleştiriyor ve sizleri hiç uğraştırmıyoruz. Evlerinizde bulunan ihtiyaç fazlası, değiştirmek veya modeli eskimiş ürünleri satmak istediğiniz zaman direkt olarak bizlere ulaşabilmeniz adına Google Hizmet Şartları ve yönlendirmelerine uygun bir şekilde güncellemeler yapıyoruz. Bu sayede internet üzerinden bizlere çok daha kolay bir şekilde ulaşarak satmak istediğiniz eşyaların görsellerini bize ileterek temassız bir şekilde fiyat alabilirsiniz. Teklif sonrası onayınız ile beraber sizin belirteceğiniz gün ve saat göz önüne alınarak adınıza nakliye programı düzenlenir ve belirtilen gün ve saatte satın alma işlemini gerçekleştirebiliriz. Mesai saatlerimiz haricinde ise mobil ve online olarak taleplerinize destek vermekteyiz. Haftanın 7 günü ve her gün minimum 15 saat süre ile sizlere ikinci el eşya alanlar konusunda hizmet veriyoruz.

Satın alacağınız ürünlerde ise COVID-19 yasak ve tedbirlerini gözetecek şekilde mağazamızda sizlere hizmet vermeye devam ediyoruz. Hafta içi 09:00 ile 20:00 saatleri arasında, hafta sonu ise saat 10:00 ile 20:00 saatleri arasında mağazamız misafirlerimize hizmet etmeye hazırdır. Önceliğimiz sağlık olmak ile beraber tüm taleplerinize cevap vermeye çalışacağımızdan emin olabilirsiniz. Sağlıkla ve kalın…

 

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Ziyaretçilerimiz tarafından yapılan yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZIN

Bu konu hakkındaki görüşünüzü belirtmek ister misiniz?

× Whatsapp